Селищата на територията на Деветашкото плато са в административното деление на община Летница. Община Ловеч и община Севлиево. 3 немалки града в България, които имат богато минало, завидна история и множество забележителности. Те очертават границите на красивото Деветашко плато, като заключват помежду си едно неповторимо природно кътче.
Градът е разположен в Югоизточния край на Деветашкото плато, близо до географския център на България. Средната надморска височина на Севлиево е относително ниска около 200 метра, но по старопланинските била някои от върховете достигат до 1 900 м. Характерни са огромните температурни амплитуди над 30 градуса през лятото и под минус 20 – през зимата.
Севлиево е възникнал като военно-стратегически център през Х век. И днес е запазена мощна отбранителна крепост, построена на 3 км от сегашното разположение на града. Градът просъществува до края на ХVІІвек, след което се утвърждава като център на турска административна кааза. В началото на 18 век Васил Левски създава първия революционен комитет.
Градът има богато културно-историческо наследство. Обособени са десетки туристически обекти, най-популярни сред които:
Намира се на няколко км от градът, и е предшественик на съвременното селище. Виждат се останките от мощната крепост, която е имала важна отбранителна функция от създаването и през Х век до попадането ни в турско Иго. Отличава се с внушителни крепостни стени, обгръщащи средновековния град, който се състоял от 4 квартала, всеки от които разполагал с църкви, жилища, работилници.
Построена е в центъра на града през ХVІІ век. Нейният Иконостасът е е паметник на културата от национално значение.
Невероятнa сграда, която представя типичните градски къщи и работилници, е построена през 1870 година в централните части на града. Експозициите запознават посетителите със селския и градския бит на този край и красотата в изделията на севлиевските занаятчии през Възраждането.
Отворена е за посещение всеки делничен ден.
Построен е на централния площад през ХІХ век в памет на загиналите въстаници и опълченци от района, по време на освободителните войни.
Манастирът се намира до село Батошево на 20-тина километра от град Севлиево. Основан е през 13 век, след което опожарен до основи от турските нашественици. По-късно през 19 век манастирът отново е възстановен, с красива каменна църква, дърворезбован иконостас и множество икони на тревненските майстори. Там било съзздадено и едно от първите килийни училища. По време на Априлското въстание в манастира са пребивавали Бачо Киро и Ангел Кънчев.
Единствената в страната запазена и реставрирана голяма манифактурна работилница за обработка на кожи. Построена през 1873 година и функционира и до днес.
– едно от първите светски училища по българските земи,
Часовникова кула, построена през 1777 г,
СНИМКИ
Красивите градове около Деветашкото плато